Dorota Mazur OV "Święta Weronika Giuliani"

weronika-205x300.jpg
  • nowość
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 19,99 zł 19.99
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wydawnictwo M
Kod produktu: 9788380436053

Opis

Książka opowiada o niezwykłym życiu i mistycznych doświadczeniach św. Weroniki. Przybliża jej refleksje, zapiski oraz rozwój kultu - także w Polsce. Jej życie stanowi doskonałe świadectwo zanotowanych przez nią słów: "Bóg jest magnesem. Gdy tylko dusza ludzka przylgnie do tej Boskiej woli i zdecydowanie trwa w pragnieniu jedynie Boga, On przyciąga ją do siebie i zespala ze sobą tak ściśle, jakby dusza była samym Bogiem."

Niewielkich rozmiarów książeczka zawiera rozdział poświęcony przedstawieniu życiorysu mistyczki. Rozdział rozpoczyna się od nakreślenia okoliczności społecznych i historycznych czasów, w których przyszło żyć świętej Weronice. Krótko wspomniane zostały najważniejsze wydarzenia we Włoszech, jej ojczyźnie, omówiona została również sytuacja Kościoła w tym okresie. A nie była ona zbyt komfortowa – był to czas krwawych wojen politycznych i religijnych, zwłaszcza między katolikami i ewangelikami. We Francji rozgrywały się wojny hugenockie, a w cesarstwie wojna trzydziestoletnia. Kościół tracił na znaczeniu w obliczu pojawiających się licznie ruchów protestanckich oraz nurtów heretyckich.

W dalszej części możemy poznać okoliczności narodzin oraz wczesnego dzieciństwa stygmatyczki, które – według jej wspomnień– obfitowało w cudowne zdarzenia, jak wizje Jezusa, czy stawianie pierwszych kroków w wieku 5 miesięcy. Od najmłodszych lat również miała praktykować pokutę i umartwienie, które to praktyki stały się jej drogą życia. Realizowała ją w zakonie, do którego wstąpiła w wieku 17 lat. Przez całe życie doświadczała widzeń Jezusa, który mówił do niej, pouczał, kierował jej życiem. Jej szczególnym charyzmatem stało się umiłowanie Krzyża. Dlatego, być może, po spotkaniach z Jezusem znosiła cierpienie, które miało także charakter fizyczny, doskwierały jej ukryte rany np. na sercu – które czuła, ale nie były widoczne na zewnątrz. Otrzymała również tzw. łaskę trzech łask związaną życiem kontemplacyjnym. Ponadto autentyczność tych objawień Pan Bóg potwierdził stygmatami oraz licznymi cudami, z których kilka zostało przywołanych w publikacji. Rozdział kończy opis jej odejścia z tego świata oraz przebiegu beatyfikacji i kanonizacji.

Dla lepszego uzmysłowienia sobie kontekstu historycznego oraz osadzenia poszczególnych wydarzeń z życia świętej Weroniki w czasie stworzone zostało kalendarium. W syntetyczny sposób zbiera najważniejsze fakty z życia Świętej.

Ta mało dotychczas znana święta w Polsce ma w naszym kraju swoje sanktuarium w Gorzowie Wielkopolskim. Autorka przywołuje historię jego założenia, rozwoju kultu. Odnotowuje praktyczne wskazówki i informacje przydatne dla pielgrzymów.

Trudno zrozumieć przesłanie świętej Weroniki w oderwaniu od zakonu, w którym spędziła całe swoje dorosłe życie. Dlatego w publikacji znalazła się również historia oraz charyzmat mniszek klarysek kapucynek, a także ich dzieje i działalność na terenie Polski.

Kolejna część stanowi zbiór nabożeństw i modlitw za wstawiennictwem świętej Weroniki. Są wśród nich droga krzyżowa, nowenna, a także litania.

Święta Weronika pozostawiła po sobie pisma, które obejmują tysiące stronic. Stanowią one zapis jej życia wewnętrznego w postaci dziennika, ale też refleksje i medytacje. Garść z nich została zacytowana jako zwieńczenie publikacji.

Dane techniczne

Liczba stron 128
Oprawa miękka

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl