Matka Boża Fatimska

Ikony to wyjątkowe obrazy sakralne, prezentujące wizerunki świętych, wydarzenia z ich życia, a także sceny biblijne oraz liturgiczne. Spośród wielu tego typu dzieł, szczególną czcią są otaczane cudowne wizerunki Maryi, w tym między innymi Matki Boskiej Fatimskiej. Sanktuarium w Fatimie jest celem wielu pielgrzymek i ośrodkiem kultu maryjnego, gdyż to właśnie tam w 1917 roku miało miejsce objawienie Matki Boskiej trojgu pastuszkom: Łucji, Hiacyncie oraz Franciszkowi.

Ikona Matki Boskiej Fatimskiej, nazywana również wizerunkiem Najświętszej Pani naszej Bogurodzicy Dziewicy Marii oraz ikoną „W Tobie Jedność” stanowi dzieło wyjątkowe, które na świecie znajdują się tylko w dwóch miejscach. Jedno z nich jest główną świętością Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w mieście Doniecku, we wschodniej części Ukrainy. Kilka lat temu został również wykonany, przez prawosławnego artystę, piękny wizerunek Matki Boskiej Fatimskiej, który w 2006 roku trafił do katolickiego kościoła pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Puszkinie (Carskim Siole) pod Petersburgiem w Rosji.

 

Pomysł namalowania ikony Matki Boskiej Fatimskiej

Idea stworzenia cudownego wizerunku Matki Boskiej Fatimskiej zrodziła się w sercu hiszpańskiego franciszkanina o. Mikołaja Burgos, proboszcza świątyni świętego Jana Chrzciciela w Puszkinie oraz pewnego prawosławnego twórcy ikon. Miał być to apel o zjednoczenie wszystkich chrześcijan poprzez kult i uczczenie Przenajświętszej Dziewicy Fatimskiego Orędzia.


Na ikonie Niepokalane Serce Matki Boskiej Fatimskiej zostało przedstawione w kształcie medalionu, który Dziewica trzyma i obejmuje swoimi dłońmi na wysokości piersi. Jest ono otoczone cierniami. Symbol ten jest interpretowany jako znak miłości Maryi do człowieka oraz Jej bólu, z powodu odrzucenia przez ludzi Miłosierdzia Boga. Ból Matki Boskiej może ukoić jedynie modlitwa różańcowa, dlatego w rękach Dziewicy można dostrzec różaniec, który jest przypomnieniem Jej fatimskiego wezwania: „Odmawiajcie codziennie różaniec”.


Druga, praktycznie identycznie namalowana ikona Matki Boskiej Fatimskiej została wykonana na Ukrainie i trafiła do cerkwi w Doniecku.

 

Wizerunek Maryi, który nawiedził różne miejsca święte

Matka Boska Fatimska w swojej ikonie odwiedziła wiele różnych miejsc świętych na całej ziemi. Jej obraz zawitał między innymi do Bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie, a także do kościoła Prymatu Piotra nad jeziorem Genezaret w Ziemi Świętej. Dzieło to zostało stworzone z myślą o tym, by gdziekolwiek się pojawi, wszędzie wzywać naród chrześcijański do modlitwy i do jedności poprzez Maryję.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl