Matka Boska Nieustającej Pomocy

Ikona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Obraz Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy zasłynął na całym świecie niezwykle bogatą symboliką, głęboką treścią oraz kultem. Jako ikona, przedstawia oraz uobecnia wizerunek Matki Bolesnej, Dzieciątka Jezus oraz dwóch Archaniołów, trzymających narzędzia męki. Maryja tuli do swojej piersi małego Chrystusa i jako Matka Kościoła, spoglądając na wiernych, wskazuje dłonią drogę oraz nieustanną pomoc.


Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy została namalowana na drewnianej desce, prawdopodobnie przez bazyliańskiego mnicha, prawosławnego malarza wczesnego średniowiecza, S. Lazarro. Na przestrzeni lat obrazowi nadano dwa tytuły: Matka Boża Bolesna oraz Matka Boża Nieustającej Pomocy.

 

Historia powstania ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Historia obrazu Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy sięga początków XII wieku  i jest w dużej mierze związana z kulturą bizantyńsko-kreteńską. W XV wieku wizerunek Matki Bożej Bolesnej przewieziono z Krety do Rzymu. Początkowo mieścił się w kościele Redemptorystów, po czym został przeniesiony do Sanktuarium przy via Merulana w Rzymie, gdzie jest nawiedzany przez wiernych do dziś.


Na przełomie XVI i XVII wieku rozpowszechnił się kult do Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, nazywanej także Matką Bożą od świętego Mateusza oraz Matką Bożą Cierpliwego Wspomożenia.

 

Symbolika oraz kolorystyka ikony

Obraz przedstawia cztery główne postacie, mianowicie Dziewicę Maryję, Dzieciątko Jezus oraz dwóch świętych Archaniołów: Michała oraz Gabriela. W centralnym punkcie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy nie znajduje się Maryja, lecz Jej ręce połączone z rączkami małego Jezusa, które zostały ukazane w ten sposób, że Matka Boska wskazuje na swego Syna, Zbawiciela. Nie patrzy na Chrystusa, ale zdaje się raczej rozmawiać z wiernymi spoglądającymi na obraz. Jako jedyne w całości zostało przedstawione Dzieciątko Jezus.


Barwy ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy przemawiają fioletem, złotem, czerwienią oraz zielenią. To dość istotne w znaczeniu biblijnym kolory, gdyż stanowią one nawiązanie do symboli królewskości i najważniejszych cnót teologicznych: wiary, nadziei oraz miłości.


Wizerunek Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy stanowi jeden z najbardziej znanych obrazów Matki Boskiej na całym świecie. Jako ciekawostkę na zakończenie można dodać, że w samej Polsce jest blisko sto pięćdziesiąt parafii pod tym wezwaniem. Obraz ten jest otaczany szczególną czcią przez najbardziej potrzebujących oraz smutnych, oczekujących nadzwyczajnego pragnienia miłości oraz opieki.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl